רעף אוורור – הרעף המיוחד שכדאי לכם להכיר

אם תסתכלו מקרוב על גג רעפים ממוצע, סביר שתראו בו גם כמה אלמנטים מיוחדים מהסוג שידוע בשם רעף אוורור. האם גג לא מתאוורר מעצמו? עד כמה רעפים מעטים אלה משפיעים באמת על מצב הגג? ולמי שלא מכיר – מה הם בכלל הרעפים המיוחדים האלה ומה תפקידם?

האתגר במבט מהיר

במבט מבחוץ, גג רעפים ממוצע נראה כמשטח אחיד למדי וסגור לגמרי. אם לעומת זאת מסתכלים מתחתיו, אולי מתוך חדר המדרגות או מעליית הגג שלכם, תגלו דבר מעניין. לרוב, החלל שבו תשהו יהיה אפלולי ביחס לאור שבחוץ ואתם תוכלו לראות אור רב נכנס מבין הרעפים. במילים אחרות, הרעפים לא אטומים לגמרי! אמנם יש מקרים שבהם הותקנה מתחת לרעפים גם שכבת בידוד. אך במידה ואין שכבה כזו, זה אומר שאוויר יכול לנוע ואכן ינוע דרך פתחי אוויר קטנים אלה. כך שגג רעפים אכן מתאוורר מעצמו במידה מסוימת, אבל לא מספיק.

הפתרון שמספק רעף אוורור

לכל רעף אוורור יש פתחים בצורת רשת, שדרכם האוויר יכול לעבור. פתחים אלה ממוקמים בצידו הקדמי, כך שהוא גם מתפקד כרעף רגיל שבולם כניסת גשם מלמעלה. מאחר שהם בכל זאת לא זולים כמו רעף רגיל, לא מתאים לשלב אותם בהיקף גדול. לכן ממקמים רעפים אלה במיקומים "אסטרטגיים", אשר יספקו את אפקט האיוורור המיטבי. התוצאה מזכירה במידה מסוימת "איוורור מפולש" בבתים – האפשרות לאוורר חדרים ואף בית שלם, בכך שפותחים פתחים מעטים יחסית, אך בשני מיקומים קיצוניים. למשל בבית פרטי בן שני קומות, פתח אחד יספק חלון בקומה הראשונה ופתח שני יספק חלון בקומה האחרונה, בצידו השני של המבנה. כך האוויר זורם בין השניים, לכל אורך המבנה, עם אוויר קריר שנכנס מלמטה והאוויר החם יותר שיכול כעת להשתחרר בקלות, למעלה והחוצה.

סוף מעשה במחשבה תחילה

יש לא מעט מקרים, שבהם אנשים מחפשים פתרונות לצמצום ההוצאות על קירור המבנה וכך מגיעים לרעיון של שילוב או הוספת רעפי איוורור. לעתים חשים ספציפית, שאזור גג הרעפים חם מדי – ייתכן שהוא מקרין חום לתקרה שלהם. ואכן, ייתכן שתכנון הגג המקורי לא כלל מספיק רעפים כאלה ומסיבה זו ונוספות, חלל גג הרעפים חם מדי. בניית גגות רעפים מראש תוך התחשבות בנושא צמצום החום, יכלה למנוע מראש מצבים כאלה. גם אם נדרשת תוספת רעפי איוורור, זה לא פרויקט מורכב או יקר מדי. בהקשר רעף אוורור מחיר הגג לא אמור להתייקר משמעותית, מאחר שמדובר על רעפים זולים יחסית. אך הכל תלוי במספר הרעפים שיידרש מסוג זה, בהתחשב בגודל הגג ובצפיפות רעפי האיוורור המבוקשת.

רעף אוורור – משתלב בקלות ובמהירות

גם החלפת גג רעפים ישן בגג רעפים חדש היא הזדמנות לשלב רעף אוורור לצד כמה רעפים רגילים, כך שהגג יהיה קריר ומאוורר היטב. ובכלל, חשוב לזכור שגגות רעפים הם מעצם טבעם ההנדסי גמישים מאוד במבנה. כלומר, הרעפים מחוברים למקומם וזה לזה, באופן מודולארי ופשוט יחסית. זה אומר שניתן להחליף רעפים בודדים או אפילו רעפים של גג שלם, די בזריזות.

המבנה הפשוט והיעיל של רעף אוורור

בגגות נדרש לאורך הזמן ביצוע של פעולות תחזוקה שונות ואף פעולות של תיקון גגות רעפים. אחד הדברים שמובילים לכך הוא נוכחות בעלי חיים שונים, אם זה ציפורים או עכברים. רעפי אוורור כוללים רשת מתכת על פתח כניסת האוויר שלהם, אשר מונעת מטרד מסוג זה מראש. לפחות דרך אותו הרעף. בסך הכל, רעף אוורור הוא מוצר פשוט יחסית וזה כשלעצמו יתרון חשוב. גם מבחינת עמידותו וגם מבחינת המחיר.

תוכן עניינים
יצירת קשר
הנקראים ביותר