בניית גגות רעפים – שרות מיוחד ורב אפשרויות 

בניית גג רעפים איננה משימה פשוטה, כפי שניתן לחשוב כאשר מסתכלים על רעף או על דרך התקנתו. שני אלה אכן פשוטים בפני עצמם, אך גג הרעפים כולו כמוצר מוגמר, הוא אלמנט מורכב למדי. זהו חלק מיוחד במינו במבנים, עם האתגרים והאפשרויות המיוחדים לו. 

האפשרויות הרבות שמציעה בניית גג רעפים

בניית גגות רעפים מהווה סוג בנייה גמיש למדי, אשר יכול להשתלב בתכנונים אדריכליים רבים. באופן דומה, בגג הרעפים עצמו יש מקום רב לשילוב אלמנטים מיוחדים. בנייתו נדרשת בהקמת מבנה חדש או בהחלפת גג רעפים ישן. מבחינה אסתטית יש לגגות כאלה כמובן ערך גדול – הם בולטים מאוד מבחינה ויזואלית. הקמתם מעניקה למבנה כולו מראה יותר כפרי ועתיק. להשלמת היבט הגמישות והאפשרויות הרבות, נזכיר כאנקדוטה שרעפים הם כמו "לגו" – התקנת או הסרת כל אחד מהם מהירה מאוד.

בניית גגות רעפים

אילו רעפים זמינים לבחירה?

המראה ולא רק, מושפעים באופן טבעי גם מסוג הרעפים שבוחרים להתקין. בין השאר, במסגרת חישוב עלות בניית גג רעפים מחיר החומרים נלקח גם הוא בחשבון. כך שסוג הרעפים ישפיע גם על המחיר. אז מהם סוגי הרעפים הנפוצים? 

 • רעפי חרס – סוג רעפים נפוץ במיוחד, עמיד ובעל מראה קלאסי לרעפים. 
 • רעפי בטון – ביחס לרעף חרס, רעף בטון זול יותר. מצד שני, הוא נוטה להיות כבד במיוחד, צבעו דוהה עם הזמן והוא גם עשוי להתפורר די מהר.  
 • רעפי צפחה – בניית גגות רעפים יכולה להתבצע גם עם רעפים מבוססי אבני צפחה. אלה רעפים מיוחדים ויפים, אך יקרים יחסית. 
 • רעפי מתכת – רעפים או לוחות שמעוצבים כרעפים, אשר עשויים ממתכות שונות כולל פלדה. אלה לרוב רעפים קלים, עם יתרון גדול בכל הנוגע לעמידות (לא נשברים). 
 • רעפים מיוחדים – מעבר לאפשרויות אלה, יש גם כמה סוגי רעפים מיוחדים. למשל הרעפים שבקצה העליון של גג הרעפים שמכונים רוכבים. הרוכבים מחברים שיפועים שונים של הגג ויש להם מבנה מיוחד. כמו כן, ישנה האפשרות של התקנת "רעף אוורור", שהוא פתרון נפוץ עבור אוורור גג רעפים.

בניית גג רעפים – מה עוד נדרש? 

כמובן, עבור בניית גג רעפים חדש לא די ברעפים, אלא דרושים גם חלקים נוספים. בולטים במיוחד החלקים הבאים:

 • ה"קונסטרוקציה" – זהו שלד הגג שעליו יונחו הרעפים. הקונסטרוקציה עשויה לרוב מעץ. בכדי שהעץ לא יינזק ויחלש עקב חדירת מזיקים, נהוג להשתמש בעץ "מחוטא". פירוש הדבר, שהעץ עבר תהליך הספגה בחומרי הגנה ממזיקים. הספגה כזו מראש עדיפה על מריחת חומרי הגנה, גם מאחר שהיא מגיעה לעומק העץ וגם בכך שהיא חוסכת זמן ועלויות עבודה. כמו כן נעשה שימוש בעץ רב שכבתי, שהן קורות שבנויות מראש משכבות שונות, באופן שמספק חוזק רב מהרגיל.   
 • ארגז רוח – בין השוליים התחתונים של הרעפים והקירות החיצוניים של המבנה, רואים פעמים רבות מסגרת או "ארגז" עץ (כיום יש גם מאלומיניום), שמכונה ארגז רוח. בניית גגות רעפים יכולה להתבצע גם בלעדיו, אך זהו חלק שימושי למדי. תפקידו הקלאסי הוא להגן על הרעפים התחתונים מרוח והוא עשוי לשרת מטרות נוספות, כמו הסתרת מרזבים. 
 • מרזבים – יש מבנים שבהם המרזבים עוברים באופן פנימי, בתוך הקירות. אך תמיד ניתן לתכנן מרזב חיצוני ואז הוא יצטרך להשתלב בתוך בניית גג רעפים. הרעפים מגנים על המבנה ממי גשם, אך את המים האלה צריך לנקז באופן מסודר מהגג עצמו. לשם כך, ישנה מערכת מרזבים, אשר קולטת מים משיפועי גג הרעפים אל מרזב אופקי וממנו אנכית אל הקרקע. 

הדרישות מגג מיוחד כזה 

בניית גגות רעפים חייבת בכל מקרה לתת מענה, לדרישות הבאות: 

 • עמידות – יכולת הגג להחזיק מעמד לאורך זמן באופן תקין. תוך עמידה בתנאי מזג האוויר, כובד הרעפים וכדומה. 
 • איטום – לאחר ביצוע איטום גג רעפים, הוא צריך להיות עמיד בפני חדירת גשם. 
 • אוורור – גג רעפים צריך לאפשר זרימת אוויר מסוימת מתחת לרעפים, כך שלא יתפתחו תנאי לחות ועובש. 
 • בידוד – אם ישנה רצפה מתחת לגג הרעפים, היא אמורה להיות מבודדת טוב מספיק, כך שלא ייכנס חום למבנה ולא יברח ממנו חום בחורף. 

בניית גגות רעפים – לעבוד עם מקצוענים 

בהקמת מבנים מסוגים שונים, יש מטבע הדברים שיתוף פעולה של אנשי מקצוע רבים. כך רואים בתכנון וכך גם בהקמה עצמה. גגות כולל גגות רעפים מתוכננים על ידי אדריכלים. לאחר מכן, תהליך בניית גגות רעפים הוא באחריות גגן מקצועי.

מזה כ-30 שנה בונים דודי את דודי אלפי מטרים של גגות רעפים באזור ירושלים, מבשרת, מודיעין, גוש עציון ובנימין. 

ברצונך להתייעץ עם גגן מקצועי? התקשר אל דודי יפרח 052-2601863 וקבל ייעוץ מקצועי עם ידע וניסיון רב שנים.

 

………………….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תוכן עניינים
יצירת קשר
הנקראים ביותר