איטום מרפסות מקצועי

איטום מרפסות הוא דבר שנדרש באופן כללי בשני מצבים – גם בבניית מרפסת וגם בתיקון תקלות נזילה. אם תעשו זאת עם גורמים מקצועיים, תקבלו ראש שקט לאורך זמן, עם כמה שפחות תקלות. כמו כן, במקרי תקלה, מקצוענים יוכלו לתת לכך מענה מהיר ככל הניתן ומדויק. 

איטום מרפסות – מה נדרש ומתי?

איטום מרפסת לפני ריצוף נעשה במסגרת תהליך הבנייה. מרפסת עשויה להיות ללא ריצוף (למשל מכוסה בבטון בלבד), אך המקרה הנפוץ יותר הוא שדרוש איטום מרפסת מרוצפת. לעתים, אם כי לא תמיד, ניתן לבצע איטום ללא פירוק ריצוף. במצבים כאלה, ייתכן שיידרש רק איטום ריצוף מרפסת. הריצוף כולל במקור חומר מילוי ואיטום בין המרצפות וחומר זה עשוי להישחק ולהיפגע עם הזמן. 

איטום מרפסת

תקלות איטום – אתגר מורכב 

בדומה לאתגר המקצועי של כל סוגי האיטום האיכותי, גם איטום מרפסת וטיפול בתקלות בכך עשויים להיות מאתגרים למדי. מרפסת היא לכאורה מבנה פשוט במיוחד, אך אל תתנו לזה להטעות אתכם. המרפסת כוללת מערכת ניקוז מים, שגם היא לכאורה פשוטה מאוד – יש פתח ניקוז וצינור, אשר דרכם המים אמורים להתנקז החוצה. אך הפתח עשוי להיסתם. גם רצפת המרפסת עשויה שלא להיות אטומה כראוי ואז רטיבות תחדור לבטון שמתחת לריצוף. משם היא עשויה להגיע לרצפת החדר שאליו מחוברת המרפסת (שהיא גם תקרת הבית מתחתיו, במידה וישנו).  

מעל הכל, בנושא איטום מרפסת ישנה מורכבות. נזילות מתחילות פעמים רבות במיקומים שלא רואים. במצב כזה וכאשר המים נוזלים בהיקף קטן, הרטיבות עשויה להתפשט לאורך זמן. תנועת הרטיבות דרך קירות מבנה, רצפות ותקרות, היא לא תמיד דבר שניתן לצפות מראש. לכן, אבחון תקלות כאלה עשוי להיות מורכב וגם לאחר תיקון, יש צורך לבדוק באופן יסודי ולוודא שהעניין אכן נפתר. 

הדרישה – איטום מרפסות מלא

יש חלקים במבנים, אשר אמורים להיות אטומים בצורה חלקית בלבד. בגג רעפים למשל, לא תרצו שיחדרו מי גשם דרך הרעפים, אך גם תרצו להשקיע קצת בפתרונות אוורור גג רעפים. מרפסת ובמיוחד הרצפה שלה, זה כבר עניין שונה. כאן האידיאל הוא איטום מלא. המים שאליהם הרצפה תיחשף (בגלל גשם או שטיפת רצפה), צריכים להיות במגע רק עם חלקן העליון של המרצפות ומשם להתנקז לצנרת הניקוז. 

כל מרפסת שונה

מרפסות עשויות גם להיות שונות למדי זו מזו ולכלול אלמנטים פחות שגרתיים, שאולי ישפיעו על אבחון תקלות וביצוע איטום מרפסות. כשם שבגגות רעפים חלונות לגגות רעפים חייבים להיות אטומים ומותקנים היטב, אחרת גם דרכם עלולים לחדור מים למבנה. איטום של מפרספת שמש הוא דבר קריטי, מאחר שאלה מרפסות אשר חשופות יותר לגשמים. בשונה ממרפסת סגורה, לא ניתן לסגור אותן לגמרי בצורה פשוטה, אם בכלל. האיטום חשוב גם מאחר שיותר פסולת מגיעה למרפסת כזו, כגון אבק ועלים שעפים ברוח. לכן הניקוז הרגיל של המרפסת חשוף יותר לסתימות. 

האם דחוף לבצע איטום מרפסות? 

פעמים רבות, דיירי מבנה מזהים נזילה במרפסת או סתימה במערכת הניקוז שלה, כאשר יש נזילה אל השכנים שמתחתיהם. במקרים אחרים רואים במרפסת סימני עובש. אך עד שמופיעים סימנים כאלה, רטיבות עשויה כאמור לנוע ולהצטבר באופן נסתר ולגרום לנזקים. אז אולי אתם לא משתמשים במרפסת הרבה אם בכלל. במיוחד בחורף הקר. זה עדיין לא אומר שכדאי לכם לדחות את הטיפול בנזילה מהמרפסת. ההפך הוא הנכון. מוטב לטפל בכך בהקדם, כשהמצב עדיין קל לטיפול. מדוע? 

  • בכדי להקל על האבחון – ככל שתטפלו בתקלה בשלב מוקדם יותר, כך יהיה קל יותר לאבחן אותה.  
  • בכדי למנוע נזקים – רטיבות בקירות היא דבר מזיק ולא בריא. היא מובילה להתפתחות כתמי עובש ונבגי בעובש נעים בחלל החדר ועשויים לעבור ממקום למקום. הנבגים מזיקים לריהוט עץ, ביגוד ועוד. כמו כן, מצבי תקלה כאלה עלולים לפגוע בדירת שכנים שנמצאת מתחתיכם, כולל נזקי רטיבות לדירתם. 
  • בכדי לחסוך בעלויות – איטום מרפסת לתיקון תקלה קטנה, יעלה פעמים רבות פחות מתיקון תקלה שהספיקה להתרחב ולהתפשט. 
  • בכדי להקל על עצמכם – עבודות מסוג זה בבית שבו אתם חיים, יפריעו לשגרת החיים. 
  • כי זה רק מחמיר – נזקי רטיבות מסוג זה נוטים להתרחב ולהחמיר בהדרגה. 

הדרך המומלצת לבצע איטום מרפסת 

לגבי איטום מרפסות חשוב לעבוד עם מקצוענים, כשם שעובדים עם גגן מנוסה בכל הנוגע לגגות. מחיר העבודה עשוי להשתנות מאוד. אם צריך להרים מרצפות, הדבר לוקח זמן ולא מעט עבודה. כמובן, השאלה במצב כזה היא גם כמה מרצפות יש לפרק. את המרצפות יהיה צורך גם להתקין מחדש. בחשבון העלויות נכללים גם חומרים שונים, יריעות ביטומניות וכדומה וכמובן עלות שעות העבודה. לעתים יש חלופות שונות שניתן לבחור מהן, למשל לגבי חומרי האיטום. במסגרת האיטום סיקה היא דוגמה לחומר איטום שנמצא בשימוש נרחב. חומר זה גם מתחבר היטב לחומרים רבים אחרים וגם מחזיק מעמד היטב לאורך זמן. כך שיש לו שילוב תכונות אטרקטיבי מאוד. 

החלופות בשביל איטום מרפסת עשויות להיות גם לגבי העבודה בכלל או במילים אחרות, לגבי הגישה לתיקון. אם ניקח למשל מצב של פגם באיטום של רצפה מרוצפת, ניתן לראות שתי גישות תיקון שונות מאוד מבחינת המורכבות והעלות. מחד, ניתן לכסות את הריצוף בשכבת ריצוף חדשה. מאידך (וזה פתרון עדיף) אפשר להסיר את כל הריצוף הקיים, לבצע איטום מחדש של כל המרפסת ולרצף מחדש. מה תבחרו תלוי באפשרויות הזמינות, בהסברים שתקבלו לגביהן ובהחלטתכם. עבודה בעזרת מקצוענים, חומרים איכותיים ותהליכי עבודה מומלצים, זו הדרך להבטיח לעצמכם תיקון יסודי וראש שקט לעתיד.

תוכן עניינים
יצירת קשר
הנקראים ביותר