אוורור גג רעפים – החשיבות והפתרונות האיכותיים

חם לכם יותר מדי בקיץ? גם לגג הרעפים שלכם חם וייתכן שדרוש לכם פתרון עבור אוורור גג רעפים. מהן האפשרויות הזמינות? ומה עוד כדאי לכם לדעת, על גג הרעפים שלכם ועל אוורור גגות מסוג זה?

 

מדוע חשוב אוורור גג רעפים?

גג רעפים הוא סוג מיוחד במינו של גג ושל אלמנט במבנים בכלל. תכנון הגג המקורי, הוא הדבר הראשון שישפיע על אפקטיביות האוורור. מדובר על התשתית, שכוללת את הרצפה מתחת לרעפים ואת השיפועים שעליהם הרעפים יונחו. מעבר לחלקים קבועים אלה ניתן לשנות את השאר, כולל הרעפים עצמם, ככל שנדרש. זאת, לשם פעולות כתיקונים או שיפור האוורור. למשל באמצעות מאוורר לגג רעפים. היבט האוורור חשוב, מהסיבות הבאות:

  • צמצום חום – הגג הוא חלקו העליון של המבנה ואם הוא יאגור חום בקיץ, הדבר יפריע למבנה כולו להתקרר.
  • חסכון בצריכת אנרגיה – מצב גג הרעפים, גם משפיע מאוד על צריכת האנרגיה של הדירות במבנה מבחינת עלויות הקירור. בעיקר לגבי הקומה העליונה. לכן ישנה חשיבות גדולה לאמצעים כגון בידוד לגג רעפים, אך גם לאוורור תקין שלו.
  • מניעת לחות ואוויר מעופש – גג רעפים עשוי לשמש כחדר מגורים או מחסן. אך גם במידה וזה לא המצב, הוא לא אמור להיות סגור לגמרי. בדומה לחדר רגיל במבנה, חשוב שהוא יתאוורר, גם בכדי למנוע עיפוש ועובש.

תנועת אוויר טבעית

תנועת אוויר לאוורור גגות רעפים, זמינה באופן טבעי ואפילו בעוצמה רבה מדי. לעתים מתרחשת רוח חזקה ופתאומית, אשר יחד עם גשמים וברד עשויה לדרוש תיקון גגות רעפים. גגות רעפים בנויים באופן שמאפשר מעט תנועת אוויר טבעית דרכם. אם תסתכלו לתוך גג כזה בשעות היום, תגלו שהוא לא חשוך לגמרי – אור נכנס מפתחים רבים סביב הרעפים. גם אוויר עובר דרכם ומקרר מעט את החלל. אך זה לא מספיק.

רעף אוורור ופתרונות נוספים

  • רעפי אוורור – רעף אוורור הוא פתרון פשוט וזול יחסית. זהו רעף שכולל פתח למעבר אוויר, עם רשת למניעת כניסת יונים. ניתן להחליף רעפים קיימים ברעפים כאלה, ככל שנדרש.
  • מאווררים – יש גם מאווררים מסוגים שונים לגגות רעפים. מפוח גג רעפים מסוגל להניע כמות אוויר גדולה למדי במהירות. זאת, יותר מאשר ונטה לגג רעפים שהיא בלי מנוע והרבה יותר מאשר רעף אוורור.
  • חלונות – ישנם חלונות מיוחדים לגגות רעפים. בשונה ממאווררים ורעפי אוורור, זהו כמובן פתח שיש לפתוח או לסגור באופן יזום. לכן, הוא לא פתרון לאוורור קבוע של הגג.

כל הפתרונות האלה, יכולים להיות בנויים באופן אשר מונע כניסת יונים וחדירת מים מהגשם.

אוורור גג רעפים – חשיבות העבודה המקצועית

הפתרונות שהזכרנו עשויים להיות מבוצעים במהירות יחסית. אך חיוני שהם יבוצעו על ידי אנשי מקצוע מיומנים. יש לכך היבט בטיחותי וגם כמובן היבט של איכות העבודה. אותם אנשי מקצוע יוכלו לבצע עבורכם גם עבודות נוספות בגג, כגון איטום רעפים.

מחיר המוצרים והעבודה עשוי להיות בטווח גדול למדי. למשל, ברכישת מפוח לגג רעפים, מחיר ההתקנה (כולל המוצר עצמו) יהיה יקר יותר מאשר בהתקנת רעף אוורור בודד. עוד יותר מכך, בהתקנת סוג מיוחד כגון מפוח סולארי לגג רעפים. אך מוטב ללכת על איכות, מאחר שאלה מוצרים שמתפקדים בתנאי חוץ לא קלים ולאורך זמן. כמו כן, אוורור גג רעפים ביעילות, חוסך אנרגיה רבה בקיץ הישראלי הלוהט. משמע – זו השקעה שתחזיר את עצמה במהירות ותחסוך לכם לא מעט לאורך זמן.

גגות רעפים צוברים חום רב בקיץ ולכן בזמן בנייתם מומלץ להרכיב אמצעים אשר יפחיתו את החום בחלל הגג אשר משפיע על שאר חלקי הדירה.  זאת מכיוון שלחום יש נטייה לעלות מעלה. החום בדירה עולה למעלה ונתקל בחום הכלוא בתוך הגג. במשך היום הגג ממשיך להתחמם , כמות החום המצטברת גדלה וכך, לאט לאט כמות החום בדירה גדלה.

אוורור גגות רעפים משפיע על החום בחלל המגורים הצמוד אל תקרת הגג. בד"כ אנו מתקינים רעפי אוורור (עם רשת למניעת חדירת ציפורים) בצורה כזאת שתאפשר כניסת אוויר קר (יחסית לחום בתוך חלל הגג) ויציאת האוויר החם מתוך חלל הגג. לפעמים אנו מוסיפים ונטה חשמלית או מפוח מכני להוצאת אוויר חם.

תוכן עניינים
יצירת קשר
הנקראים ביותר

החלפת גג רעפים

למרות שמדובר במבנים מאוד עמידים ויציבים לאורך זמן, החלפת גג רעפים עשויה להתבקש מעת לעת. פעולת ההחלפה אינה פשוטה והיא כוללת מספר שלבים שכדאי מאוד שיבוצעו על

להמשך קריאה »