החשיבות של איטום גג רעפים

גגות רעפים פעמים רבות מכניסים מים למבנה, בתחילת החורף. זאת, לאחר חודשים קיץ רבים שבהם הרעפים התיישנו, התייבשו ואולי פיתחו סדקים או זזו מעט ממקומם. עם הגשמים והרוחות הראשונים, תושבי הבתים נתקלים ברטיבות ואז מתגלה שמקורה בגג ושדרוש תיקון. עדיף כמובן לבדוק את הגג מראש, לפני הגשמים. זהו גם הזמן, שבו פשוט יותר לבצע בו תיקונים שונים. בכל מקרה, יש בהחלט פתרונות טובים מאוד, גם לתהליך איטום גגות רעפים. האיטום עשוי להתבצע ספציפית במקום שבו מגלים חדירת מים, כגון סדק ברעף. התהליך עשוי להתבצע באופן נרחב ומראש, כאשר הרעפים תקינים. לעתים קרובות נדרש תיקון ואז הוא כמובן צריך להתבצע לפני איטום גג רעפים.

בין איטום גגות רעפים לבידוד

איטום גג רעפים ניתן לביצוע בגישות רבות. למשל מריחת חומר לאיטום – אם זה זפת לגג שטוח או חומר לאיטום או יריעות ביטומניות דמוי רעפים, אשר ניתן להניח במקום הרעפים הרגילים. אך חשוב לשים לב, שבדרך כלל איטום ובידוד אינם אותו הדבר. בידוד למשל, עשוי להתייחס ליריעות בידוד עבות שמניחים על הרצפה של החלל שמתחת לרעפים. זהו בידוד תרמי ובמידה מסוימת גם קולי. אך מטרתו איננה איטום מפני חדירת רטיבות. זווית שונה של הדברים, מציגות יריעות איטום לגג רעפים, שהן יריעות אשר מחברים מתחת לרעפים. לאחר התקנתן, מקבלים מעין שילוב בין איטום ובידוד. חדירת מים דרך הרעפים תיבלם וגם יתקבל במידה מסוימת, צמצום בריחת החום מחלל הגג וצמצום כניסת רעשים דרך הרעפים. חומר האיטום מיושם בשכבה דקה יחסית ופעמים רבות רק באופן נקודתי על סדקים. כך שבסך הכל, הוא יעזור לצמצם חדירת רטיבות אך לא ישפר משמעותית את ההבידוד. 

איטום גג רעפים – כמה שיקולי עלות

גגות בכלל, בין אם גגות שטוחים או רעפים, הם מסוג החלקים במבנים אשר דורשים לא מעט השקעה כספית לאורך זמן. במסגרת התחזוקה השוטפת, איטום הוא מסוג התיקונים החד פעמיים שעשויים להידרש. עבור איטום גג רעפים מחיר העבודה עשוי להשתנות, בהתאם לחומרים שבהם משתמשים ולהיקף העבודה. 

אך השיקולים הכספיים בנושאים אלה עשויים להיות מורכבים למדי וכדאי מאוד לחשוב בצורה רחבה ולטווח ארוך. לשם ההמחשה: ניתן לשפר אוורור גג רעפים באמצעות שינויים כגון התקנת רעפי אוורור או וונטות חשמליות או שילובים שלהם. זו היא השקעה כספית חד פעמית, אשר בהתאם לגודל הגג שבו יש לטפל, עשויה להיות השקעה לא קטנה. מצד שני, בטווח הארוך היא תחסוך כסף, בהוצאות על קירור המבנה בקיץ. באופן דומה, איטום גגות רעפים מהווים השקעה משתלמת, אשר עשויה לחסוך הוצאות רבות בהמשך על חימום המבנה. צעדים אלה גם יימנעו נזקים מצטברים הכוללים רטיבות מתרחבת ואת עליויות התיקון בשלב מאוחר. נזכיר, כי רטיבות שנכנסת למבנים דרך הגגות, עשויה להתפתח לאורך זמן ולא להתגלות. זאת, מאחר שהגג הוא לא מקום במבנה שרואים מקרוב בתדירות גבוהה. בנוסף, רטיבות עשויה לנוע במבנה בדרכים מורכבות, מבלי ששמים לב. זאת, בתוך תקרת הקומה העליונה, במורד קירות ועוד. היא אפילו עלולה לחדור לתוך תשתיות חשמל בקירות. 

בשורה התחתונה מההיבט הכספי, משתלם לטפל בגג ולבצע איטום גגות רעפים באופן שיטתי ומראש. זוהי גישה מניעתית, במקום בגישת "כיבוי שרפות". כלומר, מוטב שלא לחסוך בעלויות חומרים ועבודה וחשוב לעבוד עם מקצוענים מנוסים. כל זאת, יתבטא לאורך זמן בצמצום ההוצאות על הגג. 

מהם ה"רוכבים" ומה מיוחד בהם 

"רוכבים" הוא הכינוי המקובל, לאותם רעפים שמחברים את המשטחים המשופעים השונים בגג . אם תסתכלו על גג, תראו שאלה רעפים שונים בצורתם מהאחרים. הרוכבים חשופים לרוח מכמה צדדים ולכן עלולים עם הזמן להיפגע. יש חשיבות רבה להיותם במצב תקין. לא רק מאחר שהם משמשים כבולמי גשם ורוח כמו שאר הרעפים. אלא גם כי הם אלמנט מבני חשוב, שמחזיק ביחד רעפים אחרים. הרוכבים מקובעים למקומם באופן מיוחד וחזק יותר, ביחס לאופן קיבוע הרעפים האחרים. ברור שחשוב מאוד שהם לא רק "ישבו" טוב במקומם, אלא גם יהיו אטומים כראוי. איטום גג רעפים ובכלל טיפול בתקלות בהם, עשוי להיות מורכב ויקר יותר מאשר איטום רגיל.  

מהו "גומי גג"? 

גומי גג הוא חומר בשביל איטום גג רעפים מבוסס גומי, אשר מיושם בשכבה עבה ועמידה לאורך שנים. ניתן להשתמש בו גם למטרת איטום רעפים אם יש בהם סדקים. זהו חומר מסוג יוצא דופן ביחס לחומרי איטום אחרים, אך הוא פופולארי ואיכותי למדי. הגומי הוא כמובן חומר גלם גמיש. חשוב להבין, שגמישות זו איננה חסרון אלא להפך – היא משפרת את העמידות בתזוזות המבנה ואת העמידות למכה. זהו חומר שקל להשתמש בו, בטכניקת התזה או מריחה. כמובן, גומי גג הוא חומר שעמיד בפני תנאי מזג האוויר השונים, כולל חשיפה מתמשכת למים. לאחר יישום גומי גג או משטחי בטון גם יהיו עמידים בפני אש.   

מזה 30 שנים דודי את דודי עוסקים בתהליך איטום גגות רעפים ובטון. אנו אוטמים גגות עם אחריות מלאה מפני חדירות מי גשם ומשתמשים בחומרים הטובים ביותר.

מהו תהליך איטום גגות רעפים

לתהליך איטום גג רעפים ישנו מספר שלבים:

 1. פירוק זמני של כל מערכות דודי השמש והמזגנים בגג.
 2. ניקוי הגג מפסולת.
 3. שטיפת הגג בלחץ מים (גרניק).
 4. בדיקת שיפועי הגג ובמקרה הצורך יוצרים שיפועים חדשים לכיוון פתחי הניקוז בעזרת בטון קל
 5. סידור הצנרת בגג.
 6. יציקת בטון סביב צינורות בולטים מהגג.
 7. שטיפת הגג.
 8. קידוח חור בגודל "4 בסמוך לנקזים הקיימים.
 9. התקנת צינור נקז בתוך החור.
 10. התקנת קופסת ניקוז וצינור מרזב עד הגינה.
 11. התזת פריימר על כל שטח הגג.
 12. התקנה והלחמת יריעות ביטומניות עם ציפוי אגריקל להגנה מהשמש בעובי 5 מ"מ.
 13. סתימה זמנית של פתחי הניקוז והצפת הגג למשך 72 שעות.
 14. פתיחת הנקזים ושחרור המים.
 15. החזרת מערכות דודי השמש והמזגנים על גבי לבני בטון מוגבהות לאחר איטום גגות רעפים.

ברצונך להתייעץ עם גגן מקצועי בנושא איטום גג רעפים? התקשר אל דודי יפרח 052-2601863 וקבל ייעוץ מקצועי עם ידע וניסיון רב שנים.

תוכן עניינים
יצירת קשר
הנקראים ביותר