רעפים שקופים – האם יש ולמה זה טוב?

נתחיל היישר בתשובה לשאלה המעניינת – כן, ניתן לרכוש גם רעפים שקופים! בשביל מה זה טוב? זו כבר שאלה, שהתשובה עליה מורכבת יותר. 

רעפים שקופים מרחיבים את האפשרויות

רוב גגות הרעפים נראים אותו הדבר – כולנו מכירים את המראה האדום האופייני והקלאסי, שמספק למבנה כולו אופי כפרי. אבל בפועל, רעפים זמינים במגוון לא קטן של אפשרויות, מכמה וכמה היבטים. גם לנקודה המרכזית מאוד שהרעף הממוצע הוא אטום, מסתבר שיש אלטרנטיבה ולעתים היא שימושית מאוד. 

מבחינת המבנה שלהם, רעפים שקופים הם רעפים רגילים. לכן, קל לשלב אותם במהירות במבנה של גג רעפים קיים. פשוט מחליפים כמה רעפים רגילים, במיקומים שנראים לכם מתאימים. כמובן, ניתן לשלב זאת גם במסגרת בניית גגות רעפים ראשונית, על פי תכנון מראש. בכל מקרה, למרות פשטות ומהירות ההתקנה, מוטב להשאיר התקנת רעפים (מכל סוג) למומחים. היכולת להשתמש בהם כמו ברעפים רגילים, מתבטאת גם בכך שרעף אחד "עולה על השני". כך בנוי גג רעפים. לכן רעף שקוף בודד, יהיה מכוסה מצדדיו בקצוות של רעפים רגילים שנמצאים מסביבו. ולכן הוא גם לא יעביר אור דרך כל השטח שלו. מצד שני, אין צורך ברבים. 

מתי הם דרושים?  

ככלל, רעפים מיוחדים כאלה מתאימים כאשר משתמשים בחלל שמתחת לגג הרעפים מדי פעם או באופן שוטף. חלל זה עשוי להיות מחסן שעולים אליו בשעת הצורך. במקרים מיוחדים, זהו חדר ממש ("עליית גג"). זו היא אפשרות מעט פחות נפוצה, מאחר שבחדרים מתקינים לרוב תקרה שטוחה, גם אם יש גג רעפים. אפשרות נוספת, היא שלעתים סוגרים מרפסת עם גג רעפים. רעפים שקופים עשויים להתאים גם בחממות ובפרגולות. בכל המקרים האלה, שילוב רעפים שקופים יסייע להכניס אור ויצטרף לשיקולים השונים לגבי התכנון, כגון איטום גגות רעפים

עוד נקודות שכדאי לדעת על רעפים שקופים  

מדובר ללא ספק על סוג רעפים מיוחד ולכן, לפני שמיישמים אותו כדאי לחשוב על כך באופן רחב. בכדי להבין את ההשלכות האפשריות כדאי ללמוד על רעפים אלה, כולל את הנקודות הבאות: 

  • ניתן למצות את האור – ניתן למצות את כמות האור שנכנסת דרך רעפים כאלה, כך שיהיה צורך בכמה שפחות רעפים. הכוונה למשל לשימוש בצבעים בהירים ובמראות, בחלל שהרעף אמור להאיר. 
  • עד כמה משתלם? – רעף שקוף מכניס אור בחינם. מצד שני, תאורה מלאכותית איננה דבר יקר במיוחד כיום.   
  • לא תמיד ישים – רעפים אלה מתאימים רק אם אין עוד שכבה של המבנה, בין הרעפים לבין החלל שמתחתיהם. הכוונה בדרך כלל לשכבה של חומר בידוד. 
  • יש גם אלטרנטיבות – מלבד רעף שקוף, ניתן להכניס אור שמש דרך גג רעפים בכמה שיטות נוספות. כל אחת מהן מציגה יתרונות וחסרונות מיוחדים ביחס לרעף השקוף. הכוונה בעיקר לחלון גג רעפים מסוגים שונים. כמו כן, ישנה אפשרות מיוחדת שהיא מנגנון צינורי להכנסת וניתוב אור דרך כיפה שקופה ברעפים, ממש לתוך חלל המבנה. 
  • ממה זה עשוי? רעפים שקופים עשויים לרוב מזכוכית או פוליקרבונט. בהקשר הזכוכית אל דאגה – לא תצטרכו כל כך מהר תיקון גגות רעפים בגללה. מדובר בחומרים חזקים, שלא יישברו כל כך מהר. 
  • לא רק אור – הרעפים מכניסים אור, אבל גם חום!
  • תלוי בזווית – כדאי לזכור שהשמש אמנם "למעלה", אבל לא רק שהיא עצמה זזה, אלא גג הרעפים עצמו משופע. לכן כמות האור שייכנס תלויה גם בכיוון שיפוע הגג שבו ימוקמו הרעפים השקופים.

רעפים שקופים הם לא דבר נפוץ וחבל. כדאי פשוט להיות מודעים לאפשרות שימושית זו. 

תוכן עניינים
יצירת קשר
הנקראים ביותר