ארגז רוח לגג – מה זה בעצם?

אם מעסיק אתכם נושא גגות הרעפים, במוקדם או במאוחר תיתקלו במונח ארגז רוח. מה זה אומר? איפה ה"ארגז" הזה נמצא ולשם מה? ומבחינה מעשית, אם אתם בעלי בית עם גג רעפים, מה המשמעות המעשית עבורכם של ארגז רוח? הסקירה הקצרה שלפניכם, תכניס אתכם לעניינים במהירות:

במה מדובר?

ראשית, מה זה ארגז רוח? אם תסתכלו בקצה גג רעפים, תוכלו לראות בדרך כלל מעין פס עץ די רחב שמותקן מסביבו, בין הרעפים לבין הקירות. את חלק המבנה הזה נהוג לכנות בשם ארגז רוח. בניית גגות רעפים יכולה להתבצע במקרים רבים בלעדיו, בהתאם לאופן הבנייה. אך הוא בכל זאת אלמנט נפוץ מאוד ואפילו די חשוב ומייד תבינו מדוע.

לשם מה דרוש ארגז רוח?

בניית הארגז מספקת את התועלות הבאות:

  • הגנה מפני משבי רוח – משבי רוח מגיעים למבנים מכיוונים שונים ובעוצמות שהן לעתים חזקות למדי. ארגז הרוח מפריד בין תנועות אוויר אלה לבין הרעפים והדבר משמעותי במיוחד לגבי הרעפים שבקצה. אלה הרעפים שאליהם הרוח תגיע קודם והם עשויים עם הזמן לזוז ממקומם ואף להישבר עקב כך. אלא אם כאמור, מותקן בגג גם ארגז רוח. זהו כמובן גם מקור הכינוי ארגז רוח.
  • שיפור איטום גגות רעפים – אלמנט זה משמש גם בתור עזר נוסף למניעת חדירת מי גשם. מתחת לגג הרעפים עצמו יש פעמים רבות תקרה, אשר מפרידה בינו לבין המבנה הראשי. אך גם במקרה כזה, יש חשיבות לכל דבר שמצמצם אפשרויות של חדירת רטיבות הדרגתית.
  • היבט אסתטי – ארגז בנוי היטב, ישתלב באופן נאה במראה החיצוני של הבית, במיוחד במבני עץ. הוא גם יכול לסייע בהסתרת אלמנטים שונים כמו מרזבים.

ארגז רוח – תקלות ותיקונים

ארגז רוח לגג רעפים הוא אחד מהאלמנטים אשר עשויים לקבל טיפול, במסגרת תהליכי תיקון גגות רעפים. טיפול תחזוקה שגרתי בארגז רוח כולל בדרך כלל פעולות כגון ניקוי, לכה וצביעה. אך בגלל הבלאי של הארגז, נדרש לעתים גם ביצוע תיקון נזקים. לשם כך ניתן להחליף קורות עץ פגומות, בכדי לספק תיקון נקודתי. אך יש עוד אפשרות חשובה.

ההתפתחויות החשובות בחומרים

בעבר הדגש היה על בניית ארגז רוח מעץ, אך הוא עשוי להיות מבוסס גם על חומרים אחרים. כיום האלומיניום הוא דוגמה בולטת במיוחד לכך. לעץ יש יתרונות רבים, אך מבחינת עמידות לאורך זמן עדיפה מתכת כמו האלומיניום. האלומיניום לא דורש כמעט תחזוקה – הוא לא מחליד וסביר שהוא גם לא ייפגע מדבר למשך זמן רב. זאת בשונה מהעץ, שבאופן אידיאלי דורש תחזוקה קבועה. מאחר שארגז רוח ממוקם במקום שלא נגיש בקלות מאחר שזהו מבנה עץ גדול למדי, ברור שגם תחזוקה כזו איננה פשוטה, זולה או מתאימה לביצוע עצמי. במקרים של הזנחה וגג מאוד ישן, ארגז רוח מתפורר מעץ עלול להוות אפילו סכנה בטיחותית (מבחינת חלקים נופלים). עוד יתרון של העדפת ארגז רוח מאלומיניום, הוא שתודות לשמירה על מצבו התקין לאורך זמן לא נכנסות דרכו לגג יונים.

ניתן להחליף את כל ארגז הרוח הישן מעץ בארגז חדש מאלומיניום. פתרון נוסף וקל יותר, הוא פשוט לצפות את ארגז העץ הישן באלומיניום. אם כי במקרה כזה, בכל זאת חשוב שתשתית העץ הישנה תהיה חזקה מספיק. עבודה כזו לא חייבת להיות מאוד יקרה, אך ברור שלאור ההשלכות הרבות וגודלם הכולל של ארגזי הרוח, זהו לא פרויקט שולי.

תוכן עניינים
יצירת קשר
הנקראים ביותר

החלפת גג רעפים

למרות שמדובר במבנים מאוד עמידים ויציבים לאורך זמן, החלפת גג רעפים עשויה להתבקש מעת לעת. פעולת ההחלפה אינה פשוטה והיא כוללת מספר שלבים שכדאי מאוד שיבוצעו על

להמשך קריאה »

תיקון מרזבים

תיקון מרזבים וניקוי מרזבים הן פעולות שגרתיות בתחזוקת גגות, בבתים ובמבנים נוספים. מה חשוב שתדעו על כך?  תיקון מרזב- פשוט, יעיל, אך לא מושלם  מרזב

להמשך קריאה »