קונסטרוקציה לגג רעפים – מה היא וכיצד היא מוקמת?

בניית קונסטרוקציה לגג רעפים היא חלק מרכזי וחיוני בהקמתו. מחד, לא רואים אותה בדרך כלל מבחוץ ואפילו לא מתוך המבנה. אך מאידך, אי אפשר בלעדיה. אז מה היא ה"קונסטרוקציה"? ממה היא עשויה? מי וכיצד מקימים אותה? במאמר שלפניכם נעבור במהירות על נושא חשוב ומעניין זה: 

קונסטרוקציה לגג רעפים – הבסיס לכל 

תהליך של בניית גגות רעפים דורש קודם לכן תכנון יסודי. במבט על, התכנון פשוט למדי והוא כולל "שלד" וכל מה שמסביב. רואים גישה כזו למעשה, בבנייה של כמעט כל מבנה שהוא. השלד שבו מדובר, הוא במקרה זה מה שידוע בשם קונסטרוקציה לגג רעפים. כמובן, תכנון והקמת גג רעפים כולל לא מעט פרטי פרטים שמכניסים לכך מורכבות. אך כאמור, הבסיס די פשוט – להקים מבנה מרכזי חזק ועליו להוסיף את כל הדרוש. התוספת במקרה זה היא הרעפים. אם הסתכלתם על רעף מקרוב ובמיוחד אם הרמתם רעף, וודאי הרגשתם שמדובר במוצר כבד יחסית. כעת תכפילו משקל זה במספר הרב מאוד של רעפים על כל גג והמסקנה פשוטה: קונסטרוקציה לגג רעפים חייבת להיות חזקה למדי. כיצד משיגים זאת? 

במרכז העניינים, חומר מיוחד ואמין

ניתן היה לחשוב, שהקמת קונסטרוקציה לגג רעפים תתבסס על חומר חזק מאוד כגון ברזל או פלדה. אלא שברזל כבד למדי ובחוזק הרב של פלדה אין צורך. ישנו האלומיניום, שהוא חומר בנייה חשוב ביותר וגם חומר קל מאוד ועמיד. עם זאת, בניית הקונסטרוקציות לגגות מתבססת דווקא על חומר טבעי, וותיק ופשוט יותר – עץ. חומר זה "עושה את העבודה" היטב מבחינות שונות ומשלב תכונות, שהן אטרקטיביות בשורה התחתונה להקמת גגות רעפים. הוא זמין בכל מקום ומחירו סביר ביחס לתועלת המתקבלת. הקמת גג רעפים איכותי בעזרתו תחזיק מעמד לזמן רב ותצמצם את הצורך בביצוע תיקון גגות רעפים. אך אם וכאשר הגג מתבלה ונדרש תיקון כזה, העץ נוח לעבודה גם מבחינה זו. 

העמידות הרבה של קונסטרוקציה לגג רעפים  

גגות רעפים שונים מהותית, ביחס למבנה אטום כגון חדר בדירה או קונטיינר. בחדר הקירות נבנים כמשטחים סגורים ואטומים מראש. בגג הרעפים לעומת זאת, הרעפים מונחים כמו "לגו", ללא דבק או חיבור קבוע בין רעף לרעף. גישה זו, מקלה על החלפת גג רעפים פגום בעתיד. בסך הכל, המטרה היא להשיג גג רעפים עמיד, בפני כל תנאי הסביבה שיאתגרו אותו. לשם כך נכנסים לתמונה שיקולים רבים, כגון הצורך בביצוע איטום גגות רעפים. הקונסטרוקציה לגג נראית סטאטית לגמרי, אך היא למעשה בעלת גמישות רבה למדי. ככל שמופעלים לחצים על המבנה והגג, בעיקר מרוחות עזות ושינויי טמפרטורה, העץ שתומך ברעפים מסתגל לכך מבלי להתפרק או להינזק. לשם כך, הוא בנוי בין השאר משכבות – גישה שמספקת לו יותר גמישות ומחזקת אותו. 

ומה לגבי מזיקים?

לעץ אכן יש חולשה אחת בולטת והיא היכולת של מזיקים שונים לפגוע בו בהדרגה. לכן 

 קונסטרוקציה לגג רעפים מוקמת על בסיס קורות עץ, אשר הוכנו לכך מראש. עשויים לחשוב שלמזיקים ייקח זמן רב מאוד לפגוע בשלד עץ נרחב של גג רעפים. אך למעשה, אם תופעה כזו לא נלקחת בחשבון בתכנון הגג ולא מזוהה ונבלמת בזמן, היא עלולה להביא להיחלשות מהירה של נקודה ספציפית בשלד גג הרעפים. לכן החשיבות בעמידות בפני מזיקים רבה. כך גם מתקבל לבסוף מבנה, אשר מספק בסיס עמיד מאוד לאורך זמן. 

תוכן עניינים
יצירת קשר
הנקראים ביותר