תיקון מרזבים

תיקון מרזבים וניקוי מרזבים הן פעולות שגרתיות בתחזוקת גגות, בבתים ובמבנים נוספים. מה חשוב שתדעו על כך? 

תיקון מרזב- פשוט, יעיל, אך לא מושלם 

מרזב הוא אלמנט נפוץ ביותר, אשר רואים בכל גג סטנדרטי. למרזבים יש כמובן חשיבות גדולה, למרות היותם מימוש של רעיון פשוט להפליא – ניקוז מים יעיל ומסודר, מגגות מבנים אל האדמה. מקור האנרגיה שמפעיל את המערכת הזו הוא כח המשיכה. ככל שמערכת היא פשוטה, כך היא נוטה כעקרון להיות יותר אמינה ורואים בה פחות תקלות שמצריכות תיקון מרזב. ואכן – מרזבים עובדים בדרך כלל היטב וממלאים את משימתם הצנועה ללא צורך בתחזוקה רבה או בתיקונים. אך זהו רק חלק מהסיפור. 

המרזב נכנס לשימוש מעשי עם תחילת הגשמים בחורף. לכן, יש חודשים רבים בשנה שבמהלכם הוא מספיק להתבלות ולצבור לכלוך. לכן כדאי לבדוק אותו ולטפל בו מבעוד מועד, לפני שהחורף מתחיל. ניתן ליזום מראש בדיקה וגם ניקוי מרזבים בבית משותף, כמו גם בבית פרטי. רצוי לעשות זאת פעם בשנה, כאמור לפני הגשמים. 

תיקון מרזבים

ניקוי מרזבים או תיקון?

במקרים רבים שבהם עולה חשד לתקלה במרזב, לא מדובר בתקלה של ממש אלא בלכלוך. עלים שעפים ברוח, הם דוגמה לפסולת שאופייני לראות מצטברת בתוך מרזבים. במקרים כאלה דרושה כמובן הזמנה של שרות ניקוי מרזב. יש לשרות של ניקוי מרזבים מחיר שווה לכל נפש והוא הליך מהיר יחסית. ואכן, זהו שרות נפוץ ומקובל. אז מתי דרוש תיקון מרזבים?

במקרים מיוחדים – תיקון מרזבים 

כפי שציינו קודם, מערכת מרזבים היא מערכת פשוטה יחסית והדבר מצמצם תקלות. אין בה חלקים נעים. הכל מחובר למקומו בצורה פשוטה וחזקה למדי. אז מה כבר יכול להתקלקל? דוגמה אחת בולטת, מגיעה מכיוון מפתיע יחסית – לשלשת ציפורים. זהו חומר חומצי יחסית ולכן, הוא נוטה לפגוע בהדרגה במרזבים. זאת, בהתאם לחומר שממנו הם עשויים (יש מרזבים מפח, אלומיניום, נחושת ועוד). במקרה של תיקון מרזבים מחיר העבודה עשוי להיות גבוה יותר מזה של ניקוי מרזב. הוא גם יהיה בטווח מחירים רחב יותר, מאחר שהיקף העבודה שתידרש משתנה מאוד, בהתאם לנסיבות. תיקון מרזב עשוי להידרש עקב התקלות הבאות:

  • חלודה – אשר מתפתחת במרזבי מתכת ובעיקר במרזבים ישנים.  
  • חורים – חורים עשויים להיות תוצאה של חלודה או מסיבות אחרות. במקרים כאלה, אפשר לאטום את החור באופן נקודתי או להחליף את חלק המרזב כולו. כמובן, ניתן גם ליזום החלפת גג רעפים ואף מרזבים כללית, במקרה של מערכת מרזבים ישנה מאוד. 
  • נזקי מכה – כאשר מרזב נפגע ממכה, הדבר עשוי להוביל לשברים, סדקים ואפילו ניתוק מהמקום עקב פגיעה בחיבורי המרזב. זה יכול לקרות למשל לאחר נפילת עץ בגלל סופה עזה. 
  • איטום – מרזבים עשויים לכלול איטום במקומות מסוימים. למשל בחיבורים של חלקי מרזב שונים או כאשר מדובר במרזב מבטון. האיטום עשוי להתבלות עם הזמן או להיפגע ובכך להוות מקור לחדירת רטיבות למבנה. 
  • שיפוע שנפגם – חלק המרזב האופקי (ה"תעלה") אמור להיות בזווית מסוימת, לשם הניקוז התקין של המים לחלק המרזב האנכי. יש מקרים מיוחדים שבהם שיפוע זה נפגם וצריך לתקן אותו. 

ניקוי מרזבים

צמצום נזקי הרטיבות 

במקרים רבים, ניתן לראות כיצד הגשם מתנקז מהבית ומזה להבין האם דרוש ניקוי מרזבים. מרזב סתום יביא לכך שהמים יגלשו מעבר לו על הקירות. אולי זה לא יפריע לכם יותר מדי, אך חשוב להבין שכך המבנה ייחשף לרטיבות באופן מוגזם ולא תקין. גם פגמים במרזב עצמו, עלולים להביא לדליפת מים מתוכו אל הקירות. לכן, כשם שדואגים להבטיח איטום גג תקין, כך חשוב להבטיח תקינות של המרזבים במבנה. 

תיקון מרזבים בגגות מיוחדים

מרזב הוא לא רק הצינור שרואים מבחוץ מהקרקע, אלא הוא למעשה מערכת של כמה אמצעים להולכת המים. חלקם עשויים לעבור פנימית בתוך קירות או ארגזי רוח וחלקם עשויים להיות חלק ממבנה גג הרעפים. גגות רעפים כשלעצמם, הם סוג גגות מיוחד למדי. הם מעלים אתגרים שאין בגג שטוח, כגון הצורך להבטיח שישנו אוורור גג רעפים. לכן ניקוי מרזבים ועוד יותר מזה תיקון מרזבים, עשויים להיות מורכבים יותר מהרגיל, בהתאם לנסיבות. כעקרון, תיקון מרזב חיצוני קל יותר מאשר תיקון מרזב פנימי. אך כיום יש שיטות שמסייעות בכך, כגון שיטות עבור תיקון מרזב פנימי ללא הרס.

תיקון מרזב- עבודה למקצוענים

ניקוי מרזבים אולי נשמע פשוט, אך ניקוי איכותי ותיקון מקצועי של מרזבים, אלה למעשה מיומנויות מקצועיות מורכבות למדי. אם ניקח לדוגמה גג רעפים או מרזב פנימי, המערכת עשויה להיות מורכבת וכך גם ההגעה לרכיביה השונים. יש כאן כמובן גם היבט בטיחותי – הסתימה במרזב בגג רעפים לא תהיה בהכרח במקום נוח או בטוח לגישה של חובבים. לכן, חיוני להסתייע לשם כך בשירותים של גגן מקצועי ומנוסה. בין אם דרוש תיקון מרזבים ממש או רק ניקוי שגרתי. פחות משנה כמה עולה ניקוי מרזב, מאחר שזו במילא לא עבודה יקרה מדי. 

ניקוי מרזבים

תוכן עניינים
יצירת קשר
הנקראים ביותר