בידוד גג רעפים – המדריך המלא לבידוד תרמי בגג

בידוד גג רעפים קיים עשוי לשפר את הגג מכמה היבטים חשובים וכך גם הפעולות השונות לשיפור האיוורור. בידוד תרמי לגגות רעפים יאפשר לצמצם את השפעת הסביבה על הטמפרטורה באזורי המגורים במבנה. בקיץ למשל, ניתן יהיה להפעיל מזגן על קירור, עם כמה שפחות הפרעה מצד החום שאליו נחשף הגג מבחוץ. בחורף ניתן יהיה להפעיל אמצעי חימום בדירה, עם כמה שפחות אובדן של חום זה לסביבה החיצונית. איוורור הגג משמעותי בעיקר בקיץ לשם קירור החלל מתחת לרעפים והוא משלים מבחינה זו בידוד לגג רעפים, אשר מותקן על הרצפה (שמתחת לגג). 

האפשרויות השונות של בידוד לגג רעפים

כאשר מדברים על גג רעפים בידוד הוא דבר שרלבנטי בעיקר בשני האופנים הבאים: 

  • ברצפה שמתחת לרעפים – ישנו בידוד שניתן להניח על רצפת הגג, שהיא תקרת החדרים שמתחתיו. 
  • היישר מתחת לרעפים עצמם – יריעות בידוד לגג רעפים יכולות לשמש גם עבור בידוד רעפים. אין לבלבל זאת עם איטום רעפים, שהוא עניין אחר ושונה לגמרי. ניתן לבצע איטום רעפים למשל כאשר מתגלים בהם סדקים והכוונה היא לרוב לאיטום באמצעות מריחת חומר מיוחד.

בידוד גג רעפים

בידוד לגג רעפים – מגוון הסוגים 

בתחום הבידוד יש אפשרויות רבות מאוד לבחור מהן, מבחינת החומרים שעליהם מבוסס הבידוד. עבור בידוד גג רעפים צמר סלעים הוא דוגמה לאפשרות ידועה. אך הכל תלוי בתכונות השונות בהן מעוניינים, כגון מידת הבידוד התרמי ועובי היריעות. לכן, לשם בידוד גג רעפים קלקר (פוליסטירן מוקצף) וחומרים נוספים, עשויים להיבחר בהתאם לנסיבות. חשוב להבין שהנחת בידוד בגג מציבה התלבטות, לגבי היקף החומר שיידרש. אם רוצים אפקט יסודי ככל הניתן, פירוש הדבר הנחת משטחי בידוד רבים מאוד. למשל לשם כיסוי כל הרצפה שמתחת לרעפים. ההתקנה עצמה תהיה מהירה, אך העלות המצטברת עשויה להיות גדולה. מצד שני, אם חושבים בגישה חסכונית והולכים על כמות קטנה של יריעות בידוד, האם זה יספיק? מתחת לבידוד יהיו חדרים שונים במבנה ובהתאם לכך, אפשר לעתים להסתפק בכיסוי רק מעל חדר מסוים. בשורה התחתונה, אנשי המקצוע צריכים להגיע לשטח, לבדוק מקרוב את הדברים ובהתאם לנסיבות לבחור מבין החלופות.

בידוד לגג רעפים – עוד שיקולי עלות

בבחירת יריעות בידוד לגג רעפים מחיר הוא אחד השיקולים החשובים. זאת כאמור, במיוחד כאשר יש להכפיל מחיר זה בכמות יריעות גדולה וכאשר היריעות הן מסוג יקר יחסית. במבט כללי, בהזמנת עבודת בידוד לגג רעפים מחיר החומרים נלקח בחשבון לצד מחיר ההתקנה. אך לאחר התקנת בידוד גג רעפים מחיר העבודה עשוי להיות זניח, ביחס לתועלת הכספית המתמשכת שלו. זאת, מההיבט של חסכון בהוצאות חימום וקרור. 

התקנות, תחזוקה ותיקונים

כאשר חושבים על התקנת פתרונות בידוד, כדאי לחשוב לטווח הארוך וגם לקחת בחשבון היבטי תחזוקה ותיקונים. זאת, מאחר שרוב חלקי גג רעפים ממוצע, מתבלים עם הזמן באופן טבעי. גם הרעף האיכותי ביותר, לא יחזיק מעמד לתמיד. כך גם לגבי יריעות הבידוד למיניהן. לכן, במוקדם או במאוחר יידרשו הוצאות על תיקון גגות רעפים, החלפת רעפים סדוקים ואפילו יריעות. אפשר להזמין מומחי גגות לביצוע בדיקות תקופתיות ותחזוקה. כמובן, רצוי לעשות זאת במיוחד לקראת תחילת עונת הגשמים. במקרים אלה, לא נדיר שהם יגלו תקלות שונות, כגון רעפים פגומים.

תוכן עניינים
יצירת קשר
הנקראים ביותר